شعر


مجموعه شعر، انتشارات بوتیمار، 1391



بایگانی


جست‌وجو

حقوق

Image: Intuitivmedia
Powered by: Movable Type 3.2




انتظار

انتظار، آدم را فرسوده مي‌كند. يك جايي بين زمين و هوا، معلق نگه‌ مي‌دارد. خواب و خوراك را مي‌گيرد. آستانه درد را کاهش مي‌دهد. دیگر مهم نیست پس از آن انتظار کُشنده، چه نتیجه‌ای به‌دست آید؛ وضعیت مثبت شود یا منفی. يك جايي اين انتظار آنقدر دردآور مي‌شود كه پير می‌شوی. رنج مي‌كشي و سختيِ رنج زماني بيشتر مي‌شود كه احساس كني تنهايی، تن‌ها.

دنباله‌روی

یک جایی هست که بسیار یاد دوران دانشجویی و وابستگی شدید هم‌دانشکده‌ای‌ها به آثار و جملات «نیچه» می‌افتم، بیشتر زمانی که پسران در مواجهه با دختران فریاد می‌زدند: «به سراغ زنان می‌روی؟ تازیانه را فراموش مکن»؛ آنجا که «بنو لوی» به سارتر می‌گوید:
«روزی به من گفتی: «من از نومیدی سخن گفته‌ام، اما دروغ می‌بافتم، از نومیدی سخن گفتم چون همه از آن سخن می‌گفتند و شیوه باب روز بود زیرا همه آثار کیرکه‌گور را می‌خواندند». و سارتر جواب می‌دهد: «راست است، در آنچه به خودم مربوط می‌شود، هرگز نومید نبوده‌ام و نومیدی را چه در حال و چه در زمانی دور دست، کیفیتی که به من تعلق داشته باشد، ندانسته‌ام. در نتیجه واقعا در آن باره، سخت تحت تأثیر کیرکه‌گور بودم [...] این‌ها واژه‌هایی است که ممکن است برای دیگران واقعیت داشته باشند. بنابراین می‌خواستم در فلسفه‌ام از آن‌ها سخن بگویم. شیوه رایج زمانه این اندیشه یا تصور بود [...]، در آن دوران نومیدی عبارت از این اعتقاد بود که وصول به هدف‌های اساسی ناممکن است و در نتیجه واقعیت انسانی، متضمن شکستی (ratage) اساسی است...»*
حالا می‌خواهم بدانم میزان اعتقاد ما به جملات و روی آوردن به نقدهای نیچه‌ای چقدر است و چقدر درگیر شیوه رایج تفکر زمانه‌مان هستیم؟


* سارتر، ژان پل؛ «بازپسین گفت‌وگو، مصاحبه با سارتر»؛ ترجمه جلال ستاری، نشر مرکز، 1386، صص9 ـ 10. من این گفت‌وگو را اینجا خوانده‌‌ام.

...

خودم را زده‌ام به نهنگ شدن
و افتاده‌ام به دوره کردن ساحل‌ها
به...
به گل نشستن

خودت را زده‌ای
به خون و خورشید و خرما

خودشان را زده‌اند
به ای آدم‌ها
به سبک‌بارانِ ساحل‌ها

«سجاد گودرزی، جنبش تن با کو»

سایت نمونه

سایت دانشکده علوم اجتماعی علامه طباطبایی از لحاظ به روز بودن، طراحی منحصر به فرد، کاربرمحوری و اطلاعات مفید و کاربردی، واقعن آدم رو شگفت‌زده می‌کنه.