شعر


مجموعه شعر، انتشارات بوتیمار، 1391بایگانی


جست‌وجو

حقوق

Image: Intuitivmedia
Powered by: Movable Type 3.2
کوندرا

تنهایی: غیبت شیرین نگاه‌ها.

الهه‌ی هستی

تصور روستاییان از زمین ـ زمین کشاورزی ـ تصوری‌ست از نعمت، زندگی و هستی. در آن کار می‌کنند و منتظر محصولی می‌مانند که چرخ زندگی‌شان را می‌گرداند. زمین نه تنها برای‌شان بیگانه نیست، بلکه جزئی از خود آنهاست. پس در آن شب‌زنده‌داری می‌کنند، یا بر سرش جان می‌دهند. زمین با تمام محدودیت‌اش، حقیقتی کامل است برای‌شان. کشاورز، با زمین‌اش حرف می‌زند، بر خاکش می‌نشیند، بر آن دست می‌کشد و نوازش‌اش می‌کند، برایش اشک می‌ریزد، برایش لالایی می‌خواند و عطر خاک‌اش را ستایش می‌کند.

«شالیزار» یکی از این زمین‌هاست که از شهود ناب روستاییان شمال بی‌نصیب نمانده. همان زمین سرسبزی که پر از گل و لای است و زنان و مردان، تا زانو در گل فرو می‌روند تا پدیده‌هایی ناب بیافرینند. شالیزار مکانی‌ست برای رویش. شالیزار الهام‌بخش است. شالیزار مقدس است و با عناصر زیبایی‌شناسانه‌ای مثل مهتاب آراسته می‌شود. شالیزار مقدس است و امید می‌بخشد. شالیزار مقدس است همچون «نور خدا». ادعای بزرگی که اتفاقا برای شالیکاران بزرگ هم نیست. برای اینکه آنها را از سکونِ تن‌آسا بیرون می‌آورد و به آنها «نعمت» می‌بخشد. شالیزار، آنقدر لطیف انگاشته می‌شود، که می‌توانی در آن سماع کنی، بچرخی، فریاد بزنی و زلال شوی. برای همین است که شالیزار، می‌شود ساری و جاری در زندگی و افکار شالیکار. برای همین است که شالیکار، بر آن سجده می‌کند و نماز شکر می‌خواند.


پ.ن. اگر چشم امید روستاییان به گله و گوسفندان و زمین کشاورزی‌شان باشد، در کدام شعر و متنی ـ مانند این شعر ـ اینگونه مقدس انگاشته شده‌اند؟ کسی می‌داند؟

عکس‌ها از علیرضا عزتی، فارس.

فارغ‌التحصیلان می‌آید

هفته‌نامه «فارغ‌التحصیلان» از روز شنبه 22 تیر 1387، روی پیشخوان کیوسک‌های مطبوعاتی خواهد بود. این هفته‌نامه که در قطع روزنامه‌ای و در شانزده صفحه،‌ به صورت چهار رنگ منتشر خواهد شد به مسئله اشتغال و آموزش دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها خواهد پرداخت. هفته‌نامه فارغ‌التحصیلان ماهیتی خبری، تحلیلی و آموزشی خواهد داشت و هدفش تبدیل شدن به بورس کار و اشتغال جامعه دانشجویی و فارغ‌التحصیلان کشور است. کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی صاحب‌امتیاز این نشریه است و مدیرمسئولی آن به عهده حسین انتظامی است.

هزارتوی بیست و نهم

«خدا» آمد.
خدا در «باران» آمد.

اندیشه رسانه منتشر شد

چهارمین شماره از ماهنامه «اندیشه رسانه»، ضمیمه اطلاع‌رسانی فصلنامه رادیو تلویزیون، منتشر شد. این نشریه بر مبانی فلسفی و جامعه‌شناختی حوزه ارتباطات و رسانه متمرکز است و در هر شماره از آن، گزارش‌ها و مطالب خبری و تحلیلی این حوزه ارائه می‌شود. مطالب هر شماره به گزارش‌هایی از مقالات و یادداشت‌های مهم و معتبری که در ماه گذشته منتشر شده‌اند، معرفی دانشگاه‌ها‌، کتاب‌ها،‌ کنفرانس‌ها و نشریه‌های عرصه ارتباطات اختصاص دارد. در شماره چهارم اندیشه رسانه به مقالات «چالش‌های اخلاقی جامعه اطلاعاتی در قرن بیست و یکم»، «سوپ اپرا، تماشاگران و محدوده‌های گونه»، «تجربه تلویزیون عمومی» پرداخته شده است.
گردانندگان نشریه برآنند تا زمینه‌ای را برای آشنایی با مباحث و نگرش‌های انتقادی درباره ارتباطات و رسانه، مباحث نظری، برنامه‌های پژوهشی، قواعد و اصول اخلاقی و نگرش‌های فرهنگی فراهم آورند. ماهنامه اندیشه رسانه، در قالب 32 صفحه، در قطعی نامتعارف و با مدیر مسئولی دکتر حسن حسینی رئیس دانشکده صدا و سیما منتشر می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه آن با شماره تلفن 22014652 تماس بگیرند.

فایل‌های پی‌دی‌اف اندیشه رسانه:
اندیشه رسانه 1
اندیشه رسانه 2
اندیشه رسانه 3
اندیشه رسانه 4