شعر


مجموعه شعر، انتشارات بوتیمار، 1391بایگانی


جست‌وجو

حقوق

Image: Intuitivmedia
Powered by: Movable Type 3.2
« در گذر تاریخ؛ از سینما | Main | 1390 »

March 10, 2011 08:53 PM
عمومی/خصوصی

ایران، جایی‌ست که حوزه عمومی‌اش را تخریب می‌کنند و حوزه خصوصیِ افراد را، تنها برای سرگرمیِ مردم‌اش، به عمومیت می‌گذارند.
نظرها:

این چیزی که گفتی تناقض داشت که!!!! :))))))))))))))))))))

وقتی حوزه ی عمومی را خراب کنیم بعد یا حوزه ی خصوصی را نمی‌شود عمومی کرد و به عمومیت گذاشت یا اگر بشود معلوم می‌شود که اصلا حوزه عمومی خراب نشده بوده چرا که توانسته ایم حوزه ای خصوصی را برای همه به نمایش بگذاریم!!!!
***
بهار:
حوزه عمومی را تخریب می کنیم ولی مسائل خصوصی افراد رو به عمومیت می گذاریم. این به عمومیت گذاشتن کارکردهای حوزه عمومی را نداره (پس حوزه عمومی نمیشه) چون توش تفکر و گفت و گو و نقد و فلان نیست و ویژگی های حوزه عمومی هم نداره,و از مصادیق حوزه عمومی هم نیست اصن. فقط صرفا واسه سرگرمی مردمه. و در اصطلاح عام می گن حرفهای خاله زنکی به اینا.
این کجاش تناقض داره؟


Posted by: رضا on March 11, 2011 09:45 PM


امان از اين حوزه ي عمومي :دي
***
بهار:
عه خب موضوع تزمه + از علاقه مندی هامه + دوس دارم اصن


Posted by: بابك on March 12, 2011 08:29 AM


باز هم فرقی نکرد! هنوز تناقضش سر جاش است!!!!!
اینجا چهار تا جیز داری: مسائل خصوصی. حوزه خصوصی. مسایل عمومی. حوزه عمومی. اگر حوزه خصوصی با مسائل خصوصی تعریف نمیشه و میشود مسائل خصوصی را در حوزه عمومی مطرح کرد پس لابد مسایل عمومی هم میتوانند در حوزه خصوصی مطرح شوند. خب حالا سوال اینه که این دو تا حوزه که هیچ فرقی با هم ندارند! مسایل هر کدام را میشود در دیگری هم طرح کرد! به گمانم باید بگی حوزه ی خصوصی حوزه ای است که در آن مسایل خصوصی طرح می‌شود و با این کار دیگر هر چیزی که از این حوزه خارج و در جامعه طرح شود می‌شود عمومی و دباره همان مشکل اول!!!!! باز هم تناقض داره که !!!!! :)))))))))))))))))))))
***
بهار:
رضا جان. مثل اینکه متوجه نشدی منظور من رو. من نگفتم حوزه خصوصی با مسائل خصوصی تعریف نمیشه، اصلن باید اینطور باشه.
مسائل عمومی در حوزه خصوصی هم وارد میشه. همین که افراد خانواده دور هم می نشینن و درباره سیاست و غیره بحث می کنند. اما حوزه عمومی تنها با طرح مسائل عمومی تعریف نمی شود. حوزه عمومی قواعد و ویژگی هایی داره که حوزه خصوصی نداره. حوزه عمومی یعنی جایی که عموم مردم از هر قشر و طبقه ای به اون دسترسی دارن و با طرح مساله ای به گفت و گوی انتقادی می پردازند. در این مکان نباید هیچ زور و اجباری وجود داشته باشه و قدرت (نظام) از اینجا باید فاصله داشته باشه. در ایران، هرجا که قابلیت حوزه عمومی پیدا می کند توسط قدرت تخریب می شود.
حالا ممکن است، این مباحث (باز برای فرار از قدرت) به حوزه خصوصی کشیده شود. یعنی خانه ای باشد که گروهی از دوستان دور هم جمع شوند و مسائل عمومی را با مباحثه های عقلانی و گفت و گوی انتقادی، نقد کنند. اگرچه در اینجا کنش ارتباطی صورت می گیره و خرد جمعی به نوعی وجود داره، اما خصوصیت مهم اون یعنی ورود و حضور آزادانه افراد نقض می شه. علاوه بر این موضوعی که به بحث گذاشته میشه دقیقا عمومی هست یعنی مثلا نقد دولت، اقتصاد و... .
اینکه من میگم مسائل خصوصی را به عمومیت می گذارند، به معنای این نیست که مساله ای را به عموم می گذارند تا خرد جمعی شکل بگیرد و مردم به تعقل بپردازند. در اینجا نه مسائل عمومی، بلکه مسائل بسیار شخصی را به خورد افکار عمومی می دهند. آنها هم این مسائل را می بینند و می شنوند و دست به دست و دهن به دهن می چرخانند. صرفا در اینجا سرگرمی صورت گرفته تا ذهن مردم را از نقد دولت و آنچه که مربوط به عموم است به حاشیه برانند. در اینجا اصلن تفکر انتقادی وجود ندارد.


Posted by: رضا on March 12, 2011 11:07 PM


الان فهمیدم. مرسی حوصله/لطف کردی توضیح بدی/دادی.
***
بهار:
خواهش می کنم آقای دکتر. ما شاگرد شمائیم :)


Posted by: رضا on March 13, 2011 10:01 PM


آره...آره...
من هم موضوع تز مي خوام اينجا شكلك گريه ندارد...
***
بهار:
خب ببین چه موضوعی جای کار داره + چه موضوعی دوست داری
گرایشت چیه؟ روزنامه نگاری؟


Posted by: سميرا on March 14, 2011 10:41 AM


بهار عزيزم تنها ارتباط من و شما همين -
پيشاپيش عيد نوروز مبارك
و سال بسيار خوب و پر از موفقيت از صميم قلبم برايتان آزومندم .
دوست دار هميشگي شما مينا
***
بهار:
مرسی مینا جان. برای تو هم اینطور باشه. پر از شادی و آرامش :)


Posted by: mina on March 15, 2011 11:14 AM


به گمانم حریم هم از آن چیزهایی ست که اگر بشکند .. یا از بین برود .. میشود فاصله .. شاید به همبن خاط فاصله هاس که از هم دوریم .. هووووم ؟
***
بهار:
بله :)


Posted by: اگی on March 15, 2011 11:41 AM


گرایشم روزنامه نگاریه.دلم می خواد تو حوزۀ جنسیت و توسعه کار کنم.با چند تا از استادا هم حرف زدم.ولی نمی تونم یه موضوع مشخص از این بحث کلی و مرتبط به ارتباطات پیدا کنم.چون خیلی موضوع جامعه شناسی شده.دلم که خیلی چیزا می خواد مثلا می شه روی جنبش زنان کار کرد ولی نمی شه تصویبش کرد.
***
بهار:
چه چیزی از جنبش زنان؟ اینکه خیلی کلیه


Posted by: سمیرا on March 16, 2011 09:32 AM


حوزه عمومی درپرولتاریا جاش کجاست؟
***
بهار:
پرولتاریا؟ یعنی ایران منطورتونه؟


Posted by: وارث on March 19, 2011 01:18 AM


قسمتی از مشکلات که به خودم مربوط می شه جزئی کردن موضوعه.


Posted by: سمیرا on March 19, 2011 11:24 AM


ارسال نظر:

Name:


Email:


Website:


Comment:Remember info?