شعر


مجموعه شعر، انتشارات بوتیمار، 1391بایگانی


جست‌وجو

حقوق

Image: Intuitivmedia
Powered by: Movable Type 3.2
« نیستی/هستی | Main | نوشتن »

December 23, 2009 01:00 PM
شهر و هویت‌های مدفون

1.
روزی به شهر زادگاهم سفر می‌کنم و هیجان‌زده به دنبال مدرسه دوران ابتدایی‌ام می‌گردم. مدرسه تقریبا در آستانه ورودی شهر واقع شده بود. از پلیس راه که می‌گذری، بعد از گذشتن از خانه‌های سازمانی و پل شهر صنعتی به خیابان هپکو می‌رسی؛ درست سر خیابان باید مدرسه را ببینی. چشم‌ام را به اطراف می‌گردانم، مدرسه‌ای و ساختمانی در کار نیست. می‌پرسم و می‌شنوم که مدرسه را خراب کرده‌اند تا بخشی از بزرگراه و پل شود.
خاطراتم در این مدرسه را مرور می‌کنم، و حالا چگونه آن‌ها را برای کسی دیگر تعریف کنم در حالی‌که دیگر چیزی از آن باقی نمانده: مکانی که نابود شده. و خاطره چه؟ موریس هالبواکس (M.Halbwachs) حافظه جمعی را نوعی بازسازی گذشته می‌داند، یا جریان پیوسته تفکر که از گذشته تنها آنچه را هنوز زنده است و قابلیت زیستن دارد، حفظ می‌کند. و فکر می‌کنم من 20 سال پیش در چه جایی خواندن و نوشتن را شروع کردم و آموختم؟ مرور آن دوران، و صدای خنده‌ها و گریه‌ها، برف‌بازی‌هایِ بین راه، صدای حروفی که می‌کشیدیم، همه و همه زخم می‌خورند، تکه‌تکه می‌شوند و زیر بار آن بزرگراه یا پل کذایی جدید خم شده و فرو می‌ریزند. بی‌شک بخشی از هویت من نیز ویران شده است.

2.
حالا، تهران، به جز سرطان ترافیک و دود و آلودگی‌اش، به بیماری عریض شدن خیابان و قد کشیدن بزرگراه‌ها دچار شده که بیماری سخت و مهلکی است. در حاشیه هر بزرگراهی، درختانی بوده که کشته شده، خانه‌هایی که فرو ریخته و کوچه‌هایی که نابود شده‌اند، و در پی آن چه خنده‌ها، گریه‌ها، خاطرات و هویتهایی‌ست که دفن می‌شوند.
نظرها:

دردناک است، اقلا من هر وقت به دنبال مدرسه ام می‌گردم دریای بیکران خزر را می‌بینم :)


Posted by: پامج on December 31, 2009 04:03 AM


امان از زماني كه به ذهنيات و خاطرات مطبوعم رجوع ميكنم و ميبينم چيزهاي جديدي جايش را گرفته...


Posted by: سيامك on December 31, 2009 10:40 AM


تو در همان زمان هنوز پشت آن نيمكت هاي چوبي نشستي و داري آي بلند و كوتاه را مي كشي...ما توي زمان تكثير مي شويم...بذار خراب كنند و جاش اون پل زشت رو بسازند...مهم نيست...چون تو هنوز داري آي بلند را مي كشي......


Posted by: ايرن on January 5, 2010 10:36 AM


ارسال نظر:

Name:


Email:


Website:


Comment:Remember info?