شعر


مجموعه شعر، انتشارات بوتیمار، 1391بایگانی


جست‌وجو

حقوق

Image: Intuitivmedia
Powered by: Movable Type 3.2
« سرمشق ِ نو نگریستن | Main | ... »

September 19, 2006 09:40 PM
کرانه‌های نامرئی رسانه‌ها

0
امروزه فرآیند رسانه‌ای شدن، فرآیندی است که بیش از هر فرآیند دیگری زندگی اجتماعی را در سطح وسیعی دگرگون می‌کند؛ تکامل فرآیند رسانه‌ای شدن نه تنها روبه رشد است، بلکه روزبه روز مهم‌تر می‌شود و تغییرات زیادی در شکل‌های آن صورت می‌گیرد، تغییراتی که قابل پیش‌بینی نیستند.
رسانه‌ها محیط‌های زندگی روزانه ما را پر کرده‌اند، نشانه‌ی آن میزان زمانی است که مردم هرروزه با رسانه‌های همگانی سپری می‌کنند. برای مردم کاملاً طبیعی شده است که وقت زیادی از زندگی روزمره‌ی خود را با رسانه‌های همگانی صرف کنند و زمان زیادی از اوقات خود را با آن‌ها سپری کنند.


1
امکانات برای استفاده از رسانه‌ها بیشتر از قبل شده، و استفاده از رسانه به مکان‌های محلی محدود نمی‌شود، مثلاً ما در مطب پزشک‌ها، بیمارستان‌ها، فرودگاه و غیره هم می‌توانیم از تلویزیون استفاده کنیم. و واقعیت این است که رسانه‌ای مثل تلویزیون به تدریج تمام زندگی انسان‌ها را، زمان و مکان زندگی آن‌ها را تسخیر می‌کند.
این واقعیت برای مسوولان روزبه روز روشن‌تر و مشخص‌تر شده، و سعی می‌کنند هرچه بیشتر در زندگی مردم رسوخ کنند تا آنها را مطابق با خواسته‌های خود بار آورند، تا آنطور که خودشان می‌خواهند مردم را به فکر وادارند، تا مردم را کنترل کنند. بارها در خبرها اعلام شده، در ساعاتی که سریال‌های پرطرفدار از تلویزیون پخش شده، آمار جرایم و چه و چه کم می‌شود.
مسوولان رسانه حتی می‌خواهند به مکان‌ها و زمان‌های فراغت افراد وارد شوند، آنها از کسانی که می‌خواهند کمی از زمان فراغت‌شان را در مکان‌های باز بگذرانند غافل نشده‌اند. یکی از شواهد این امر قرار دادن تلویزیون‌های چندین اینچ در پارک‌هاست. حتماً جمعیت‌هایی را که در پارک‌ها نشسته‌اند و دسته‌جمعی مشغول تماشای تلویزیون هستند، دیده‌اید؟! آنها مردم را با تلویزیون مشغول می‌کنند، تا جنب و جوش، تفریح و شادی مردم را در چنین مکان‌هایی کنترل کنند.


2
به این اس ام اس توجه کنید:

«دوست خوبم، فاصله‌ها:
از نفرت تا علاقه یک محبت
از دشمنی تا دوستی یک لبخند
از جدایی تا پیوند یک قدم
از دوری تا صمیمیت یک اس ام اس.»

تلفن همراه پیوندهای مجازی را بیش از پیش کرده و در زندگی ما آنقدر رسوخ کرده که فاصله‌ها را از بین برده و صمیمت و دوستی ایجاد می‌کند، همان‌طور که محبت می‌تواند نفرت را به علاقه تبدیل کند. تلفن همراه پا را از این هم فراتر گذاشته، اس ام اس زندگی را تداوم می‌بخشد، اصلاً نه، اس ام اس خود زندگیست. باز هم یکی از اس ام اس‌ها را بخوانید:

«اهدا اس ام اس اهدا زندگیست
هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم. (انجمن بیماران اس ام اسی)»

حتی اگر این متن‌ها در پیام‌های کوتاه برای طنز ردوبدل شوند، اما واقعیتی را آشکار می‌کنند: رسوخ رسانه‌ها در روابط عاطفی انسان‌ها و تثبیت هرچه بیشتر در زندگی شخصی و خصوصی، و مهمتر از آن این‌که روابط عاطفی و دوستی با واسطه همراه می‌شود، فاصله‌ها حفظ شده و انسان‌ها را همچنان دور از هم نگه می‌دارد.

مرتبط:
. فردگرایی جدید و تلفن همراه
. تلفن همراه و فردگرایی
نظرها:

گرچه مثبت دیدن خوب است و نیمه خالی رو دیدن ناپسند اما بهار جان اس ام اس انسان رو در ابراز صریح و زبانی احساسش تنبل میکنه. انسان رو گوشه گیرتر میکنه و یک حس کاذب به وجود میاره. گرچه بنده رو ظاهراً به دختر عموی نازنینم نزدیکتر کرده اما میدونم که کافی نیست و صرف اظهار مهر روزانه با اس ام اس برای پر کردن خلا به وجود آمده راه حل مناسبی نیست!// خود شما به اس ام اس های بنده جواب نمی دی :)) لابد مثل من خرجت رفته بالا ؛)
***
بهار:
آزاده ی عزیزم! من هم نمیگم واقعاً عین زندگی است، منظور من این بود که اینطور واقعیت نشان می دهد از بس رسوخ کرده در روابط ما، من هم دیدم منفی است و گفته ام که درسته که انسانها رو به هم نزدیک می کنه، اما همچنان دور از هم نگه می داره.
در مورد جواب دادن به اس ام اس هم، نه. یه زمانی خرجم بالا بود و الآن خیلی هم پایین اومده. شرمنده که جواب اس ام اس هات رو نمیدم، لابد حرفی برای گفتن نداشته ام. اما خودم رو تصحیح می کنم و جواب میدم حتماً :)


Posted by: آزاده on September 19, 2006 11:30 PM


به شدت (!) معتقدم که رسانه‌ها دارند آدم‌ها را تنهاتر می‌کنند.
***
بهار:
من هم موافقم :)


Posted by: جلال on September 20, 2006 01:18 AM


اس ام اس امروز به ابزاری راحت برای برقراری ارتباط تبدیل شده است


Posted by: بامداد on September 21, 2006 11:51 AM


darvaghe agar dustan dar tahrime abzare jadid bemanand va tecnologie darbareye ashnahaye durtar bekar beravad,kheili ham komak mikonad be gostareshe ravabete ensani,faghat nabayad hamechiz ra ghatie ham kard.sms o messenger o ertebate mostamar dar donyaye majazi male ashnahaii ast ke sal ta sal ham pish nemiayad bebinishan,ya aslan dalili baraye didaneshan bashad,sms haye kamelan dustaneh hayati tarin kardbordeshan in ast:kodum tarafhay?ya koja vaysadi man nemibinamet! na tecnologie kheili khub ast


Posted by: .I on September 22, 2006 01:43 AM


می خواستم خواهش کنم که دست کم در هفته یک مطلب را بنویسی. مرسی


Posted by: majid yousefi on October 1, 2006 11:07 AM


سلام علیکم

لینک شما را اضافه کردم به وبلاگ نسبتا محترمم. باید بگویم گاهی مظاهر این مدرنیته حالت را به هم می زنند. وقتی اس ام اس تو را بلاک می کنند و تلفنت رد می شود. آرزو می کنی کاش همچین چیزی اصلا اختراع نمی شد. سوهان های مدرن روح!


Posted by: خدابیامرز on October 1, 2006 11:50 AM


ارسال نظر:

Name:


Email:


Website:


Comment:Remember info?