شعر


مجموعه شعر، انتشارات بوتیمار، 1391بایگانی


جست‌وجو

حقوق

Image: Intuitivmedia
Powered by: Movable Type 3.2
« سبز و سفید و قرمز | Main | گزارشی از وضعیت دوجنسی‌ها »

July 11, 2006 09:45 PM
فرهنگ زندانیان

بررسی و شناخت از زندان و زندانیان به خصوص زمانی برای‌ام جالب شد که دکتر پیران از کلاس‌های آسیب‌شناسی که در زندان برگزار می کرده، گفت. تجزبه‌ی بی‌نظیری است برگزاری این‌گونه کلاس‌ها. از اصطلاحاتی که در زندان رایج بود گفت، مثلاً «خالی بند» به نگهبان، درجه‌دار و افرادی از این قبیل گفته می‌شود که در بند برای ترساندن زندانیان و حفاظت خود یا برقراری آرامش می‌خواهد از اسلحه کمری استفاده کند، از طرفی به دلیل ترس از حمله‌ور شدن زندانیان و برداشتن اسلحه، قلاف اسلحه را خالی می‌بندد.
با دوستی در این مورد صحبت می‌کردم، می‌گفت روابط بین زندانیان مربوط به فرد یا افراد خاصی نیست، انگار که یک نظام به وجود آمده که افراد نمی‌توانند با آن مقابله کنند و به مرور استقلال خود را نسبت به آن نظام و ساخت از دست می‌دهند. رفتارهای مشابهی که از افراد درون زندان می‌بینیم، تلاش ناخودآگاهانه‌ی زندانیان برای سازگار کردن خود با ساخت و نظام زندان است.
در زندان زنان، حرفه‌ای‌ها، واسطه‌ها و تشکیل‌دهندگان خانه فساد از نظر مادی وضعیت خوبی دارند، زیورآلات زیادی به خود می‌آویزند و معمولاً زنان جوان و زیبا را برای همکاری در خارج از زندان شکار می‌کنند. اما زنانی که جرم‌هایی مثل رابطه نامشروع، زنای با محارم و مانند این دارند، به علت طرد شدن از خانواده بدون ملاقاتی هستند، اگر میزان محکومیت‌شان کم باشد به آنها در زندان کار داده نمی‌شود و وضعیت مادی خوبی ندارند.
از نظر ظاهری کسانی که فرهنگ بالایی دارند تقریباً خود را منطبق با الگوهای غربی می‌کنند و افراد شیک‌پوش زندان هستند. کسانی که فرهنگ پایین دارند در صورتی که به لوازم آرایش دسترسی پیدا کنند به طور زننده، غیرمعمول و با رنگ‌های تند خود را آرایش می‌کنند و ظاهر نامرتبی هم دارند.
جذب و کسب قدرت در زندان هم وجود دارد، در زندان مردان گروهی قدرت را در دست دارند و هدف‌شان جذب زندانی‌های بی‌سابقه است. بعد از آزادی هم سعی می‌کنند گروه را حفظ کنند و به خلاف دسته جمعی بپردازند.
اصطلاحات هم زیاد است و دسته بندی می‌شود، مثلاً اصطلاحاتی در مورد مسائل جنسی زندانیان، اصطلاحاتی برای هشدار دادن و آگاه کردن زندانیان خودی از حضور مامورین و خبرچین‌ها، اصطلاحاتی در مورد اشیاء و لوازم که به صورت رمز و نشانه ادا می‌شود و همین‌طور عناوینی که زندانیان در رابطه با جرم و سابقه‌شان به یکدیگر می‌دهند.
نظرها:

ابوذران


Posted by: ابوذران on July 11, 2006 10:36 PM


قلقلک شودیم یه سری به زندوون بزنیم :))
جالب بود :)


Posted by: هدی on July 12, 2006 12:31 AM


زندان سياسي چه خبره؟ اونجا انگار اوضاع به اين ملايميتي كه مي‌گيد!!! نيست... سياسي نمي‌نويسم تا ديگه نرم زندان سياسي. قهرمان شدن هم بخوره تو سر صدام حسين...!


Posted by: كوروش ضيابري on July 12, 2006 07:45 PM


ارسال نظر:

Name:


Email:


Website:


Comment:Remember info?