شعر


مجموعه شعر، انتشارات بوتیمار، 1391بایگانی


جست‌وجو

حقوق

Image: Intuitivmedia
Powered by: Movable Type 3.2
« اندر روزگار | Main | تخته‌سیاه ، تن دیالکتیک »

January 20, 2006 04:41 PM
دزدهای مدرن ؟!

یه SMS واسه من رسید همین چند دقیقه‌ی پیش با این مضمون:
«سلام. ضمن تبریک عید سعید غدیر به شما، عدد 1 یا 2 یا 3 را به شماره‌ی 200011 بفرستین تا نتایج جالبش را ببنید... التماس دعا»
من هم از روی کنجکاوی و زوم روی کلمه‌ی «جالبش» این کار رو کردم. شماره ی 2 و جوابی که دریافت کردم:
«با سپاس
مبلغ اهدایی شما به بهزیستی: 5000 تومان.»

فکر نمی‌کردم جدی باشه و داشتم فکر می‌کردم که چه شکلی از طرف من پول واریز می‌شه به بهزیستی، شماره‌ی 3 رو هم امتحان کردم و جواب داده شده:
«با سپاس
مبلغ اهدایی شما به بهزیستی: 10000 تومان.»

در همین حین دوستم بهم گفت جریان چیه، این‌که این مبلغی که برای من در جواب آمده در قبض موبایل‌ام منظور میشه. یعنی 15000 تومان ناقابل.

1. متن اصلی را باز بخوانید. در لفافه‌ی دین چه‌ها که نمی‌کنند.
2. ممکن است شوخی باشد.
3. اگر شوخی نباشد؛ این SMS نه تنها اخلاقی نیست، بلکه اگر کار بهزیستی باشد نهایت دزدی است.
4. مخابرات اگر بداند چنین کاری از طرف بهزیستی صورت گرفته و مبلغ را در قبض منظور کند شریک دزد است.
5. جناب دکتر داود زارعیان، مدیر کل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران، شما که آن‌لاین هستید لطفاً جواب بدهید. نمی‌خواهید که موفقیت‌های‌تان این‌گونه خدشه‌دار شود.
6. روابط‌عمومی‌های بهزیستی کجایید پس؟! به این شکل اعتماد مردم را جلب می‌کنید دیگر، نه؟!
7. من اگر نخواهم به بهزیستی و بهزیستی‌گونه‌ها کمک کنم، که را باید ببینم.
8. من الآن عصبانی‌ام به شدت.
***
ادامه:

آگاهانه کمک کردن یا گمراهانه کمک کردن، مسئله این است.

1. شخص فرستنده، شرکت مخابرات یا بهزیستی نبوده، بلکه یکی از دوستانم این کار مضحک را انجام داده.
2. این پیام بدون آگاهی و دادن اطلاعات بوده، برای همین بسیار غیراخلاقی است.
3. من نه به خاطر مبلغ‌اش، بلکه از این‌که به چنین راه‌هایی از من سوءاستفاده شده، نمی‌خواهم چنین مبلغی را بپردازم.
4. سازمان بهزیستی در سایت‌اش، و گویا در تلویزیون چنین اقدامی را تبلیغ کرده. اما تکلیف من و امثال من که نه تلویزیون نگاه می‌کنند و نه سایت سازمان را چیست. آیا نباید بیش از این اطلاع‌رسانی می‌کردند؟! آیا نباید به دلیل بی‌جنبه‌گی عده‌ای از ما، عواقب سوءاش را پیشگیری یا پیگیری می‌کردند. مثلاً، بعد از تماس با چنین شماره‌ای با پیام کوتاهی آن عمل خیر را توضیح دهند، بعد مخاطب به دلخواه پیام را جواب دهد یا ندهد.
5. من به سازمان بهزیستی ای_میل زدم و منتظر جواب‌ام.
6. الآن فاطمه بهم خبر داد، شبکه‌ی پنج اعلام کرده افرادی که این کار رو انجام دادن، از طرف سازمان بهزیستی نبودن و کسانی که مثل من دچار مشکل شدن، می‌تونن از طرف سازمان بهزیستی مشکل‌شون رو پی‌گیری کنن. تا ببینم چقدر به مسئله می‌پردازند.
***
در جواب مینا، لگو ماهی و بقیه‌ی دوستان باید عرض کنم که:

1. من عنوان نوشته را سوالی نوشته‌ام، نه خبری. پس فقط سوال کردم.
2. من به قطعیت نگفته‌ام که کار بهزیستی است، نگاه کنید لطفاً :« اگر شوخی نباشد؛ این SMS نه تنها اخلاقی نیست، بلکه اگر کار بهزیستی باشد نهایت دزدی است.»
3. از کادر بهزیستی خبر دقیق ندارم، اما دکتر زارعیان مدیر روابط عمومی مخابرات را می‌شناسم و از موفقیت‌های‌شان مطلع هستم. بنابراین من تهمت نزدم و به قید« اگر» اشاره کردم.
4. دوست من یا هر کس دیگری که اس ام اس را فرستاده، خودش هم دریافت‌کننده بوده. ضمناً اگر گمراه‌کننده بوده، برای آنها سود نداشته بلکه مبلغ را باز بهزیستی دریافت می‌کند پس بهتر است آنها پاسخگوی نهایی باشند. و آنقدر سطح‌ اس ام اس ها وسیع بوده که شبکه‌ی پنج نیز به آن اشاره کرده‌.
5. اطلاع‌رسانی‌ سازمان بهزیستی کم بوده، همه می‌دانند. به عواقب سوءاش توجه نکرده‌اند: نگاهی به کامنت محمدامین بندازین.
***
آخرین خبر
شنبه، 21/01/2006

توضیح:

الآن در اخبار بیست و سی، یکی از مسئولان سازمان بهزیستی گفتن از فردا می‌تونین به همون شماره‌ی 200011، شماره‌ی 7 رو بفرستین تا مبلغ برگردانده شود.

پ.ن. ممنون از پیگیری‌شون.
نظرها:

اسمش رو می شه گذاشت به زور خیر(تشدید رو پیدا نکردم که روی ی بذارم) کردن مردم. البته این رو یکی از دوستان فرستاد، نه بهزيستی. گرچه قبلش در تلويزيون تبليغش رو ديده بودم و می دونستم جریان چیه اما به هر حال حرفت رو قبول دارم که کار خوبی نیست.


Posted by: Parastoo on January 20, 2006 04:56 PM


عزیز تو سایت بهزیستی خودشون اطلاع رسانی کرده اند . این سیستم کمک رسانی در کل جهان مرسوم است. حالا اگه کسی با روش نامناسب شما رو در جریان گذاشته و یا خود شما به قول خودتون به خاطر کنجکاوی و بدون توجه به نتیجه اون این کار رو کردید مقصر کیست؟

بهر حال اونقدر مملکت ما مشکل داره که فکر نمی کنم حتی اگه ایده نویی هم بیاد مفید باشه و حتی تحصیل کرده های ما هم از آن استفاده اشتباه می کنند و مثل همیشه همه دزد می شن (هر چند جايي كه دزدي زياد باشه نتيجه همه چي به دزدي مي رسه) ...


Posted by: ناشناس on January 20, 2006 05:29 PM


سلام مثل همیشه عالی هستین من هم تازه شروع کردم به نوشتن و لینک شما را گذاشتم امیدوارم همیشه شاد و موفق باشین


Posted by: علیرضا on January 20, 2006 05:34 PM


آقا عجب آشغالایی پیدا می‌شن :((


Posted by: قصه‌های عامه‌پسند on January 20, 2006 05:48 PM


حرف شما درست ولی چه سوژه‌ای برای شوخی به من دادید!!


Posted by: علیرضا on January 20, 2006 06:39 PM


فکر نمی کنم از بهزیستی باشند... می توانی شکایت کنی به مخابرات...


Posted by: ala on January 20, 2006 06:58 PM


خواهر تقبل الله احركم عندالله


Posted by: mehdi on January 20, 2006 07:04 PM


کاملا معلومه!


Posted by: تیگلاط on January 20, 2006 07:41 PM


واقعاً که عجب نتیجه ی جالبی!!!
دمشون گرم ((:
ولی خب میتونی بری شکایت کنی ... فوقش باید سی هزار تومن بابت تنظیم شکوائیه و رسیدن ِ دادخواست به دادگاه و مرحله ی قضاوت خرج کنی دیگه ... نه بابا همون پونزده تومنو بده خیرشو ببینی! ((:


Posted by: Lord on January 20, 2006 08:30 PM


من اخر نفهميدم كه بهزيستي به زور مردم را خير (مراجعه كنيد به پرانتز خانم دوكوهكي)ميكنه. يا اينكه اين sms را مردم خير (همان) برا شما فرستادند كه خير(همان) بشيد.كه اگه دومي باشه ميدوني بايد چيكاركني. 1-ميتوني بري ... كني كه با گناهش بي حساب بشي .2- فقبل الله حاجي(يخوانيد حاجيه)


Posted by: ناز پسر قرن on January 20, 2006 09:17 PM


این مسیج واسه ی من هم رسید و من هم خیلی شاعرانه فکر کردم که شاید یه مسیج عشقولانه باشه و عدد ۲ رو انتخاب کردم. (ببین من توی چه فاز فکری‌ای بودم!) خلاصه، هر کار کردم، مسیج به دستشون نرسید و من هم حس می‌کردم که خیلی دماغ‌سوخته شده‌م. غروب از همون دوستم که برام این مسیج رو زده بود، جریان رو پرسیدم. موضوع رو بهم گفت و شوکه شدم. اون دوست عدد ۱ رو فرستاده بود و مبلغی که باید پرداخت می‌کرد، هزار تومن بود. می‌گفت دیشب هم تلویزیون این موضوع رو اعلام می‌کرده. ببین، این جریان ظاهرا از برنامه‌ای که توی این یه هفته از شبکه‌ی پنج پخش می‌شده و اسمش بوده «هنگام مهرورزی» و مجری اش شهریاری بوده، شروع شده. برنامه اعلام می‌کرده که مردم کمک‌هاشون رو این‌جوری بفرستن، ولی می‌دونی، فکر می‌کنم این وسط جریان منحرف شده دیگه! من خیلی خوشحالم که مسیجم به دستشون نرسید، ولی ناراحتم واسه‌ی این همه سواستفاده‌ای که این وسط می‌شه! خلاصه این‌که ظاهرا خود مردم همیشه در صحنه(!) اصل جریان رو منحرف کردن، و احتمالا هیچ ربطی به خود بهزیستی نداره. این یه شوخی مسخره‌ی بی‌مزه‌ی مدرنه، تو بگو توی لفافه‌ی کارهای خداپسندانه! هرچند، هیچ هم خداپسندانه نیس که نیس!


Posted by: فاطمه on January 20, 2006 09:20 PM


ولی این قضیه خیلی جدی تر از این حرفاس...توو خوابگاه ما در عرض 2 ساعت ، انقد پول یا مفت در راه خدا!!! خرج شد که خوده بهزیستی ام فکرشو نمی کرد این همه آدمه خیر! تو کله ایران باشن.به هر خال من اگر جای آقایون در شرکت مخابرات و بهزیستی بودم حا اقل واسه رضای خدا! این ها رو ابطال می کردم.اینا می تونستن جای این کار با فرستادن اولین sms به طرف خبر بدن کی به میه بد 50،000!!!! بکنن!لینک بهزیستی:http://www.behzisty.ir/default.aspx
لطفا به مبالغ توجه بفرمایید...50،000 فقط با یک sms!!!


Posted by: محمد امین on January 20, 2006 10:06 PM


من اصلاً طرفدار مخابرات یا... نیستم. ولی اینجا اصلاً مشکل مخابرات یا بهزیستی نیست. اینجا فقط مشکل از دوست شماست که با شما چنین شوخی ای کرده و به نظرم شما فقط باید از دوست محترم خودتون پیگیری کنین(مثلاً پولشو از اون بگیرین).همین! بهتره همه مسایلو باهم قاطی نکنیم! اگر بهزیستی یا مخابرات این پیامو می فرستاد شما حق داشتین.


Posted by: مینا on January 20, 2006 10:41 PM


به نظرم عصبانیت شما چندان به جا نیست. این سیستمی هست که بهزیستی راه انداخته و براش اطلاع رسانی هم کرده و قرار نبوده کسی randomly به این شماره اس ام اس بفرسته. یعنی فرض بر اینه که طرف با اطلاع این کار رو میکنه.
حالا اگه دوست شما یا دیگران اس ام اس های گمراه کننده میفرستند و مردم هم از روی فضولی به آن عمل میکنند تقصیر بهزیستی نیست.
البته بهتره که قبل از اینکه پولی از آدم گرفته بشه یه بار دیگه confirm بشه، ولی نبود این سیستم هم همه ی تقصیر رو گردن بهزیستی یا مخابرات نمی اندازه.


Posted by: لگوماهی on January 20, 2006 10:43 PM


در جواب مینا، لگو ماهی و بقیه‌ی دوستان باید عرض کنم که:

1. من عنوان نوشته را سوالی نوشته‌ام، نه خبری. پس فقط سوال کردم.
2. من به قطعیت نگفته‌ام که کار بهزیستی است، نگاه کنید لطفاً :« اگر شوخی نباشد؛ این SMS نه تنها اخلاقی نیست، بلکه اگر کار بهزیستی باشد نهایت دزدی است.»
3. از کادر بهزیستی خبر دقیق ندارم، اما دکتر زارعیان مدیر روابط عمومی مخابرات را می‌شناسم و از موفقیت‌های‌شان مطلع هستم. بنابراین من تهمت نزدم و به قید« اگر» اشاره کردم.
4. دوست من یا هر کس دیگری که اس ام اس را فرستاده، خودش هم دریافت‌کننده بوده. ضمناً اگر گمراه‌کننده بوده، برای آنها سود نداشته بلکه مبلغ را باز بهزیستی دریافت می‌کند پس بهتر است آنها پاسخگوی نهایی باشند. و آنقدر سطح‌ اس ام اس ها وسیع بوده که شبکه‌ی پنج نیز به آن اشاره کرده‌.
5. اطلاع‌رسانی‌ سازمان بهزیستی کم بوده، همه می‌دانند. به عواقب سوءاش توجه نکرده‌اند: نگاهی به کامنت محمدامین بندازین.


Posted by: بهار on January 20, 2006 11:12 PMبه واسطه یکی از دوستانم با بهزیستی آشنا شدم .اگر بگویم بخش فراموش شده جامعه ما اینجاست دروغ نگفته ام . این سازمان چنان به هم ریخته و مغفول است که کارمندان و مربیان آن خود بیشتر نیاز به حمایت دارند.چند شب پیش که در نمایشگاه بین المللی در برنامه سازمان بهزیستی شرکت کرده بودم ، در حاشیه مراسم چند دختر کوچک را دیدم که از شبانه روزی های بهزیستی به جشن آمده بودند و همزمان با هم می خواستند توجه مربی شان رو به یک نقطه جلب کنند... دلم سوخت ..... مربی شبانه روزی که ماهی 160 هزار تومان پول می گیرد ... کمبود امکانات سرمایشی و گرمایشی و ...
از این نوشته وبلاگی که این همه منعکس شده شوکه شدم... همونطور که دیگر دوستان گفتند این روش معمول جلب کمک های نیکوکارانه در تمام دنیاست . اما اینکه به سبب اشتباه دوستتان [از دلایلش بگذریم] این همه کنترل خودتون رو از دست دادید. جای تاسف داره ... نه برای شما دوست عزیز.
برای جامعه ما که هیچ کس کارش را درست انجام نمی دهد و نتیجه این همه کار انجام نشده ، می شود وظیفه یک سازمان نحیف ....متاسفم.
اگر عده ای هم کمی همت کنند و بخواهند تکانی به این کشتی به گل نشسته بدهند، به واسطه یک بعد از ظهر بد وبلاگی اینطور متهم به دزدی می شوند !!!!
متاسفم...متاسفم


Posted by: امیر on January 21, 2006 12:03 AM


در يک برنامه تلويزيوني اين کار اعلام شد... ولي مردم ما خيلي ها اون برنامه رو نديدن.. و عده اي سو استفاده گر .. از طريق ارسال اس ام اس سايرين رو سرکار گذاشتن... بيچاره سازمان بهزيستي اين کار رو انجام نداده... اين به فرهنگ ما بر ميگرده


Posted by: منصور سالاري on January 21, 2006 12:37 AM


متن sms من این بود که ۱ ۲ ۳ را انتخاب کنید به این شماره بفرستید فالتان را می‌گیرد و خیلی هم باحاله!!! حالا باز من شانس آوردم ۱ را انتخاب کردم و ۱۰۰۰ تومن شد ولی بازهم دزدیه!


Posted by: حسام on January 21, 2006 12:50 AM


به نظر منم کاملاً غیراخلاقیه! خود روش، روش بدی نیست برای کمک کردن ولی کسی که این sms رو می فرسته، اخلاقاً موظفه یه توضیحی قبلش بده! بنده هم بدلیل علاقه ویژه به عدد 3، 10000 تومن کار خیر کردم! :))) ولی قسمت بد ماجرا این بود که بجای اینکه احساس خوبی بهم دست بده از این کار خیر، حس کردم فریب خوردم!


Posted by: RahiL on January 21, 2006 01:44 AM


خیلی میبخشید ولی این جریمه فوضولی بش از حد ملت هم هست. هر سوراخی میبینن توش انگشت میکنن :)))


Posted by: ehsan on January 21, 2006 01:52 AM


وقتی به یک شماره غیرمعمول چیزی می فرستی باید حساب این جاش رو هم کرده باشی. فکر نکردی چرا کد معمول موبایل را ندارد؟ این روش دریافت پول مختص به ایران نیست. حتی اگر به قول حسام فالت رو هم می گرفت پولی بود. تازه شانس آورده اید این یک سازمان خیریه است و برای جوک و فال پیاده نشده اید! ولی خودمانیم کسی که به فال معتقد است از این خبط ها هم می کند.


Posted by: نامدار on January 21, 2006 02:10 AM


کلی خندیدم.:)))))
D:


Posted by: soli on January 21, 2006 05:19 AM


براي منم همچين SMS اومده بود با اين مضمون كه به اين شماره SMS بدين و از شماره 1 تا 3 را بزنيد تا فالتون گرفته بشه!!!!!!

بابا اين كار رو ميكنيد دمتون گرم! اما خب قبل از اینکه پولی از آدم بگيريد یه بار دیگه confirm كنيد كه مطمئن بشين!

به قول مارمولك عزيز برادر بهشت كه زوركي نمشه!


Posted by: گلادياتور on January 21, 2006 05:38 AM


detailed description about this program can be found on Behzisty website. the name of this program is servis e sms e nikookaar

http://www.behzisty.ir/


Posted by: Ali on January 21, 2006 08:09 AM


سلام . شايد دوستان قبل از من نوشته باشند ولی اگه یه بار از اول تا آخر عباس آباد رو برید چند تابلو می بینید که روشون بزرگ هم شماره تلفن رو نوشته و هم عدد های مذکور رو. شما صرفا باید از کسی که این اس ام اس رو فرستاده شاکی باشید و اینکه شما عدد دو رو هم بعد از اینکه نتیجه وارد کردن عدد یک رو دیدید وارد کردید آدم رو می تونه یاد " آدم عاقل از یک سوراخ دوبار گزيده نمیشه" بندازه


Posted by: jj on January 21, 2006 08:41 AM


بهتره فقط از دست دوستتون ناراحت باشيد. شبيه اين شوخي‌هاي بي‌مزه و پرهزينه کم نيست. بهتره دوستان براي دوستانشان بيشتر از اينها ارزش قائل باشند


Posted by: محسن on January 21, 2006 09:32 AM


منم تو تله افتادم! متاسفانه تنها روزنامه ict(آسیا) هم بسته شد وگرنه حتما کاری می کردم!شاید امروز بتونم تماسی بگیرم کاری با همکارا صورت بدیم.


Posted by: داریوش on January 21, 2006 09:52 AM


خوشبختانه من شانسی تبلیغش رو توی تلویزیون دیده بودم. ولی تعجب می کنم از آدمایی که اینو فروارد می کنن! شوخی خیلی شهرستانییه !
بهزیستی قاعدتا باید یه confirmation میذاشت برای این سیستم. خیلی هم ساده بود.


Posted by: semiadam on January 21, 2006 11:07 AM


ظاهراً شما از اصل قضیه بی خبر بودید و کسی که SMS رو برای شما فرستاده شوخی نادرستی کرده! چون این قضیه SMS بارها از تلوزیون و به خصوص در برنامه مخصوص بهزیستی در شبکه تهران مطرح شده بود و به صورت داوطلبانه انجام می شد! حالا اینکه کسی به این وسیله و با ندادن اطلاعات باعث شده شما پولی رو بپردازید دلیل نمیشه که مسولین بهزیستی دزد هستند! شما برو از اون دوستت که به این وسیله با تو شوخی کرده شاکی شو! در ضمن تو این زمونه آدم نبایستی ندونسته هرکار می گن انجام بده که! اومدیم و این زدن یک و دو و ... اطلاعاتی رو از تو برای کسی فرستاد! این که بدتره!


Posted by: مینا on January 21, 2006 11:14 AM


http://weblog.shaar.com/archives/2006/01/000732_.php
اگر اين رو خونده بودي گرفتار نمي شدي . . .


Posted by: parviz on January 21, 2006 11:24 AM


بابا چه فرقي ميكنه؟تا حالا غير علني دزدي ميكردن وحالا علني شده...10000 تومن از جيب بنده هم زدن بي پدرا


Posted by: مينا on January 21, 2006 12:29 PM


ملت دزدیهای پیشرفته میکنن و از کنجکاوی( فضولی سابق) جوانهای مثل دسته گل سوء استفاده میکنند.


Posted by: آزاده on January 21, 2006 12:43 PM


be nazareh man in kar kheily ajibeh man ke avalesh ja khordam


Posted by: moeen on January 21, 2006 01:23 PM


ازین لحاظ دزدیه که هیچ Confirm ای صورت نمی‌گیرد. در هر کشور دیگری بود فکر کنم این اتفاق Confirm می‌افتاد.


Posted by: حسام on January 21, 2006 05:00 PM


به نظر من هم مخابرات و بهزيستي گناهي ندارند و اين شوخي بي‌مزه دوست شما است. احتمالاً راهي براي لغو دستور وجود دارد يا اعمال مي‌كنند. در هر صورت دوست شما هم نمي خواسته خيلي اذيت كنه چون اگر مي‌خواست مي‌گفت بين 3 تا 5....


Posted by: بهراد صدوقيان on January 21, 2006 05:16 PM


اومدم بگم رفتم برات از رفیق مخابراتیم توو دفتر مشترکین پرسیدم که دیدم خودت نوشتی ... آره دیگه ... همین ... شماره هفت رو بزن به همون شماره !! (از روو هم نمیرم و دوباره میگم!)
خِلاص!


Posted by: Lord on January 22, 2006 06:01 PM


سیستم reverse charge billing، سیستم مشابهی است که در سایر نقاط دنیا سالهاست که برای چنین منظوری استفاده می شود. استفاده از این سرویس به فرهنگ نیاز دارد و بدیهی است که جا افتادن این فرهنگ به زمان.
طبیعتاً دهها پارامتر دیگر نیز همیشه هستند که روند منطقی کار را دشوار می کنند. نهایتاً اینکه الان همه می توانند با عدد 7، تمامی بدهی پیشین خود را تصفیه کنند. این را به دوستان خود هم بگویید و دقت کنید که در تایید، برایتان پاسخی باز نخواهد گشت، ولی پرداختهای قبلی لغو خواهند شد.


Posted by: پیام on January 22, 2006 06:41 PM


che hali dadddddddddddd!! ehsasam mese nezam barare bud vaghti yekio ba sms 10 toman piyad mikardam har chi sms gereftam fosh bud pppppoooooofffffffffff


Posted by: ati on January 22, 2006 08:44 PM


ارسال نظر:

Name:


Email:


Website:


Comment:Remember info?