شعر


مجموعه شعر، انتشارات بوتیمار، 1391بایگانی


جست‌وجو

حقوق

Image: Intuitivmedia
Powered by: Movable Type 3.2
« بوسازی و بازسازی | Main | اندر روزگار »

January 16, 2006 01:38 AM
یک ارزیابی شتاب‌زده: تا می‌توانید پوزش نخواهید.

برای یکی از درس‌هایم باید گزارشی می‌نوشتم از پنج روزنامه، بررسی یک‌هفته‌ای هر روزنامه در مورد «تصحیح، توضیح، تأیید و تکذیب خبر».
اگر مطالبی در روزنامه‌ها، مجلات یا وسایل خبری چاپ یا فرستاده شده و ضمن آن وقایعی در مورد شخص حقیقی یا حقوقی را شرح دهند که خلاف واقع یا ناقص باشد، یا خود روزنامه مطلب را تصحیح می‌کند، یا روابط‌عمومی سازمانی که مطلب در موردشان چاپ شده حق دارد مطلب را نقد، تأیید و یا تکذیب کند و یا در مورد مطلب توضیحاتی بدهد که خبر ناقص را کامل کند.
به دلایل زیادی از جمله کامل نبودن آرشیو و تنبلی و غیره، من فقط توانستم دو روزنامه‌ی شرق و همشهری را بررسی کنم. مطالب روزنامه‌ی همشهری را از یک هفته به شش ماه تسری دادم. از یک دی‌ 80 تا 31 خرداد 81. چند نکته پس از بررسی به ذهنم رسید:
1. در بررسی‌های این شش ماه، مشخص شد که روزنامه‌ی همشهری مطالب را که محتوا و مضمون‌هایی متفاوت دارد و با عناوین مختلف تصحیح، توضیح، تکذیب و تأیید باید تیتر زده شود، یا با عنوان «توضیح» و یا عناوین خودساخته‌ی دیگری (مثلاً «بازتاب» 8 خرداد 81، ص22) چاپ می‌کند.
روزنامه‌ی همشهری حتا در جاهایی که خبرنگار با برداشت و یا تحلیل نادرست خبر نوشته، پس از ارسال جوابیه روابط‌عمومی سازمان، باز هم با عنوان توضیح آن را چاپ کرده، در حالی‌که باید عنوان تصحیح و پوزش داشته باشد.(یکشنبه، 5 خرداد 81، خبرنگار از قول محمود حجتی _ وزیر سابق وزارت جهاد کشاورزی _ و محمدرضا اسکندری _ وزیر فعلی و مجری طرح افزایش تولید گندم سابق _ آمارهایی در مورد اراضی زیر کشت آبی و دیمی بیان کرده، به اشتباه آنها را با هم مقایسه کرده و در آخر گزارش اعلام کرده آمارها متناقض است. جوابیه روابط‌عمومی سازمان جهاد کشاورزی توضیحاتی در مورد خبر نوشته، و در آخر به صراحت اعلام کرده که نتیجه‌گیری‌های خبرنگار صحیح نیست. اما روزنامه‌ی همشهری مطلب را که باید عنوان «تصحیح» داشته باشد، با عنوان «توضیح وزارت جهاد کشاورزی» چاپ کرده.)
در جاهایی هم که باید مطلب با عنوان توضیح نوشته شود، برای جوابیه سازمان مربوطه تیتر زده. (پنجشنبه 16 خرداد 81 و به جای عنوان «توضیح» عنوان «موارد عدم همکاری اعلام شود.» چاپ کرده.)
در جایی دیگر که خبر بسیار نادرستی را به شخصی حقیقی (محمد کرمی، عضو شورای اسلامی اراک) نسبت داده، جوابیه‌ی وی را با عنوان «توضیح ضروری» آورده بدون هیچ عذرخواهی. (جمعه، 10 خرداد 1381، ص 2)
و این فقط و فقط «توضیح»ها خیلی خودنمایی می‌کند، نمی‌دانم نوشتن صحیح چنین عنوان‌هایی را بلد نبوده‌اند یا به نحوی نمی‌خواستند زیر بار عنوان‌هایی از قبیل تصحیح و پوزش بروند، یا که چه؟ یکی به من جواب بدهد.
2. ایراد به روابط‌عمومی‌ها؛ روابط‌عمومی در حکم سخنران و رابط بین مردم و سازمان است و باید نهایت تلاش را در راضی نگه‌داشتن ارباب رجوع انجام دهد، علاوه بر آن باید از حقوق سازمان‌اش به حق دفاع کند.
پاسخگویی به شکایت‌های مردم و یا خبرهای نادرست در مطبوعات که باید از طرف روابط عمومی سازمان مربوطه داده شود باید کمتر از یک ماه باشد. بعضی از جوابیه‌ها بیشتر از یک ماه طول کشیده بود. نمونه‌ها را فقط از روزنامه‌ی همشهری نمی‌گویم حتا در روزنامه‌ی شرق که برای سال 84 است، و این‌ها نشان می‌دهد که روابط‌عمومی به سازمان و به ارباب‌رجوع و مشتری‌اش چقدر ‌اعتنا می‌کند.(البته گاهی هم تأخیر در چاپ جوابیه از طرف روزنامه صورت می‌گیرد.) اگر روابط‌عمومی‌ها بر آن‌لاین شدن کارها این‌قدر تأکید دارند، پس چرا جواب‌های این‌گونه را بسیار دیر می‌دهند.
هیچ کدام از جوابیه‌ها به طور کامل نوشته نشده بود، در حالی که در پاسخ باید به عنوان موضوع، صفحه، نام ستونی که مطلب در آن نوشته شده، تاریخ و چیزهایی از این قبیل هم اشاره شود.
نظرها:

banneresh ro too http://www.cloob.com/ didam...SMS e nikookar esmeshe, lol!


Posted by: m rsv on January 22, 2006 04:43 AM


سلام
محيط مجازي تان و مطالب آن زيبا و آموزنده است. من هم به عنوان يك روزنامه نگار از آنها استفاده كردم

موفق باشي


Posted by: جواد صبوحي on January 22, 2006 10:51 AM


ارسال نظر:

Name:


Email:


Website:


Comment:Remember info?