شعر


مجموعه شعر، انتشارات بوتیمار، 1391بایگانی


جست‌وجو

حقوق

Image: Intuitivmedia
Powered by: Movable Type 3.2
« گذشته ای گنگ و | Main | هر دم با تو »

September 29, 2004 01:15 AM
جامه ی زرهی آمازون را از تن بر کنيم.

امروز سر کلاس،استاد (که زن هم تشریف دارند) فرمودند:دو نفر که می خواهند ازدواج کنند،یکی انتخاب کننده است و دیگری انتخاب شونده.من هم خونم به جوش آمد که چرا زن انتخاب شونده است،هر دو انتخاب کننده اند.در این بین یکی از دختران هم در تأیید حرف استاد گفت:در مقابل مردی که به خواستگاری می رود گزینه های زیادی وجود دارد،ولی در مقابل زن فقط دو گزینه ی" آره " یا " نه "!! و کلی هم به خودش افتخار کرد که چه جمله ی شعر گونه ای گفته. وای که چقدر این حرف ها را شنیدن آن هم از دهان یک فرد تحصیلکرده،آن هم یک زن، قلب آدم را به درد می آورد.مگر نه این که زن نیمه ی جامعه ی انسانی است پس به اندازه ی مردان از حقوق اجتماعی کاملی برخوردار است و به نظر من حتی در خواستگاری کردن.وقتی ما زن ها خودمان را قبول نداشته باشیم،چگونه به مردان بقبولانیم که حقوق زن و مرد باید مساوی باشد.


هنگامی که زن برای خود و با خود زندگی کند،شاعر نیز خواهد شد.چیزهای شگفت،بی انتها و دلنشین را کشف خواهد کرد؛ ما نیز آنان را بر می گزینیم، آنان را در می یابیم. "آرتور رمبوا (1871)"


پ.ن.عنوان این یادداشت،نام یکی از فصل هایِ کتابِ زن بودن/ دکتر تونی گرنت/ترجمه ی فروزان گنجی زاده می باشد.
نظرها:

سلام
موسیقی وبلاگت مثل خود وبلاگت زیباست اما چرا با باز شدن صفحه کامنت موسیقی قطع میشه
بخاطر همین چیزاس که ادم کامنت نمیذاره دیگه!
موفق و واقع گرا باشی


Posted by: mehdi on September 30, 2004 01:28 AM


من زنم/من يک زنم/آزادگی پيراهنم/مشکل من و دوستانم هم همين مساله انتخاب شدن است. چرا ما نمی توانيم انتخاب کنيم و هميشه بايد انتخاب شويم؟اميدوارم به همين زودی ها به جوابم برسم.


Posted by: سارا on September 30, 2004 11:24 AM


نمی‌دانم . هيچ‌وقت جوابی برای اين سوالم پيدا نمی‌کنم . کسی نيست تا بگويد ... راستی ،‌احتمالا خبر داری که آليا ، نماينده اين دوره مجلس و عضو آبادگران ، اخيرا در گوهر افشانی‌های اخيرش پيشنهاد داده که چه ايرادی دارد که خود خانم‌ها برای شوهرانشان همسر دوم انتخاب کنند ؟ يادت باشد پس ما زن‌ها خيلی هم حق انتخاب داريم !!!! بايد بگرديم دنبالش ! يک چيزی را فراموش نکن :‌آليا نماينده زن مجلس است :فاطمه آليا . برو خوش باش که ما زن‌ها همه‌جوره حق انتخاب داريم اساسی !!!


Posted by: fatemeh on September 30, 2004 11:35 AM


چيزهاي زيادي با فرهنگ ما آميخته شده چه خوب و چه بد....براي تغييرشون به زمان بيشتر و نسل هاي بيشتری نيازه.


Posted by: شهاب on October 1, 2004 04:26 AM


سلام بهار!آهنگ رو پيدا کردم،دوست داشتی بگو به ميلت بفرستم.


Posted by: مهدی on October 1, 2004 06:37 AM


دوست عزيزم بهار! فرهنگی که چندين صد سال به ماتزريق شده تحصيل‌کرده و بی‌سواد و زن و مرد نمی‌شناسه. من هم قبول دارم که تا خود ما زن‌ها خودمان را باور نکنيم هيچ چيزی تغيير نخواهد کرد. اگر باور داشتيم نه فمينيسمی بوجود می‌آمد نه آنتی‌ اون. ضمناْ لازم نيست راه دور برويم به واکنش مادر و زنان اطراف خودمان دقت کن وقتی فيلمی رو تماشا می‌کنند با کمال تعجب از مرد دفاع می‌کنند حتا اگر مرد ظالم و متهم اصلی باشد!


Posted by: آزاده on October 1, 2004 08:46 PM


ارسال نظر:

Name:


Email:


Website:


Comment:Remember info?